Zdjęcie tytułow bloga

Co to jest CMYK?

Bardzo często spotykacie się Państwo z tym określeniem korzystając z usług firm reklamowych, drukarni itp. Z pewnością też zastanawialiście się czego dotyczy i gdzie się go stosuje? O co właściwie chodzi z tym “cmykiem” i dlaczego jest ważnym pojęciem?

Czym zatem jest CMYK?

W wielkim skrócie jest to skrótowa nazwa podstawowych 4 kolorów używanych w poligrafii. Określenie to stosowane jest najczęściej w odniesieniu do podstawowego zestawu kolorów z których tworzona jest wydrukowana grafika pełnokolorowa.

CMYK – to składowa podstawowych 4 kolorów

Podstawowym zestawem wymienionej powyżej nazwy, jest zestaw kolorów składających się z angielskojęzycznego skrótu od pierwszych liter nazw kolorów CYJAN, MAGENTA, YELLOW, BLACK. Zestaw tych 4 podstawowych barw pozwala nam na wydrukowanie każdej ilustracji, zdjęcia czy grafiki, uzyskując pełno kolorowy obraz. Zestaw tych kolorów jest podstawowym elementem w poligrafii i druku, dlatego też dobrze jest znać choćby podstawowy zakres informacji dotyczący tego tematu.

Cyan to odcień niebieskiego. Pochodnymi są kolory typu szafir, błękit, turkus, jasno – ciemnoniebieski odcień podstawowy. Wszelkie odcienie zieleni i kolory pośrednie. Intensywność barwy zielonej uzyskujemy poprzez dodawanie do koloru CYJAN w odpowiednich proporcjach koloru żółtego.

Magenta to kolor określany jest jako „purpurowy” najczęściej po zmieszaniu z kolorem żółtym otrzymujemy różnego rodzaju pochodne w barwie czerwonej. Po dodaniu koloru czarnego uzyskujemy barwy z rodziny brązowych.

Yellow to kolor w barwie zbliżony do znanego nam czystego koloru żółtego. Najczęściej po zmieszaniu z innymi kolorami możemy otrzymać odcienie pomarańczu, odcienie barwy zielonej i wszystkich innych składowych barwy podstawowej.

Black to kolor czarny. Jednakże poprzez swoją transparentność, nie jest uznawany za kolor głębokiej czerni . Aby uzyskać efekt głębokiego koloru czarnego powinniśmy go stworzyć z domieszką innych kolorów z palety CMYK. W zależności od techniki druku.

Chcesz odpicować swoje auto?

Powered by MasterApps